"A legtekintélyesebb, legtágasabb és a legfigyelemreméltóbb stadion, amelyet valaha láttam. Futballpályaként páratlan a világon, egy rang Manchesternek, és egy olyan csapat otthona, amely csodákat tesz, amikor a kedve tartja." – Írta a sportkrónika 1910. február 19-én, szombaton.
A fenti szavak 1910-ben, az Old Trafford stadion megnyitása napján íródtak. A Manchester United éppen akkor költözött át az öreg Bank street-i stadionjából a Nyugat-manchesteri Old Trafford arénába. 1909-ben épült, az akkor hihetetlen summának számító 60000 fontért. A stadiont a híres skót építész, Archibald Leitch tervezte, akinek a Hampden Park, az Ibrox stadion és a White Harte Lane is a nevéhez fűződik.
1911-ben és 1915-ben itt rendezték az FA-kupa döntőjét, és 1920-ban az Aston Villa elleni bajnoki találkozón érte el az akkor volt legnagyobb nézőtéri rekordot, 70504 nézőt. Az 1939-es Porthmouth-Grimbsy FA-kupa döntő hozta a csúcsot 76962 kilátogatóval.
A stadion a II. világháború idején erősen károsodott, és a United ezalatt az idő alatt a városi rivális Man City Main Road-i pályáján játszott, 1946-49 között. Az Old Trafford az 1966-os vilgbajnokságon tért vissza, és itt tartották az 1970-es FA kupa döntőjét, a Chelsea-Leeds meccset. Az Old Trafford lett az első stadion, amelyben a ’70-es években a nézőtéri rendbontások visszaszorítására kerítéseket szereltek fel.
A fedett tribünt később adták a stadion másik három oldalához, habár lelátók kilátását akadályozta az ódivatú tartószerkezet. A ’60-as évek közepén az északi és a keleti oldalon egyidőben modern tartókonzolok kifejlesztését kezdték meg a világbajnokságra. A ’60-as, ’70-es és ’80-as években több mint 58000-en gyűltek össze az Old Traffordon.
Viszont a Hillsbrough katasztrófa után a 90-es évek elején a Taylor-jelentés kötelezte az angol élcsapatokat arra, hogy kizárólag ülőhellyel rendelkező stadionjaik legyenek. A ’60-as évek Old Trafford-i szuperterve megvalósult, eredménye egy tökéletes stadion lett, de a 44000-re csökkent befogadóképessége túl kevésnek bizonyult. Az 1995/96-os szezonban ez további bővítéshez vezetett a gigantikus háromemeletes északi szárny megépítésével, megtartva 26000 ülőhelyet, és tovább növelve a kapacitását közel 56000-esre. Az északi szárny közel 200 láb magasra emelkedve, négy lifttoronnyal és Európa legnagyobb tetőszerkezetével rendelkezik. 19 millió fontba került a United múzeumnak a megépítése a harmadik emeleten, továbbá a házaké, a csillogó trófea-teremé, akárcsak a vörös kávézó éttermének és a két különleges Sky Boksz fogadónak.
A déli az Old Trafford fő tribünje, folytatva a kispad területével, a rendezők, a rendőri ellenőrzés boxaival, a luxuséttermekkel és exkluzív páholyokkal. Itt, az ellenkező szögben döntött ülések a stadion egész részében némileg alacsonyabban vannak, mint a többi ülés. Érdekesség, hogy a nézőtér első 20 sora az utca szintje alatt van. A céli lelátó ritkábban látszik a televízióban, mert a közvetítések arról az oldalról történnek. Korábban a játékos kijáró ennek a résznek a közepén volt, de 1993-ban elköltöztették azt a délnyugati sarokba. A régi kijáró még mindig áll, és különleges alkalmakra illetve stadiontúrára kinyitják. A keleti lelátó a K-stand United keménymagjának az „otthona” volt, éppúgy, mint a délkeleti sarokban körülzárt vendégszurkolóké és a mozgáskorlátozottak szekcióé. Ez hivatalosan úgy ismert, mint az „eredményjelző vég”, melyet azért hívnak így. Mert a hatvanas évek végéig egy hatalmas eredményjelző tábla állít itt, ameddig egy elektromost fel nem szereltek. Ezt a táblát nemrég cserélték le két modern elektromos táblára az északi oldal mindkét sarkában.
További építési munkálatokra került sor 2000 januárjában a keleti részen egy második üléssor építése révén 61000-re növelvén a stadion kapacitását.
Kívülről hatalmas üvegárnyalatú bejárat egy modern irodaépületre hasonlít. Itt áll Sir Matt Busby szobra, a München emlékét őrző emléktábla és a híres óra, amely az 1958. február 6-án, Münchenben történt tragédiára emlékeztet.
Itt található továbbá a hatalmas Manchester United Megastore, ahol mindenféle-fajta klubhoz kapcsolódó tárgy kapható. A játéktár nyugati oldala sokak számára mindörökké a legendás Stretford End-ként lesz ismert Britanniában.
A régi lelátót 1993-ban elbontották, és 2000 augusztusában egy második sor üléssorral látták el, ezzel elérve a 68217 fős teljes kapacitást. A nyugati lelátó a családoknak van fentartva és a sarok alatt van a játékosöltöző/kijáró és az előcsarnok, itt van még a ’60-as évek csatárának Denis Lwa-nak a szobra is. Law a „Stretford End királya”-ként vált ismertté. Az Old Trafford az Euro 96 elődöntőjének és az FA-kupa elődöntői egyikének is jubileumi házigazdája volt. 2003. május 28-án itt rendezték a Bajnokok-ligája döntőjét is, amit a Milan büntetőkkel 3-2-re megnyert a Juventus ellen.
Sokak szerint az atmoszféra nem olyan jó, mint régen volt. Ironikusan azt is mondhatnánk, hogy az Old Trafford légkörét elvitték a turisták. Sir Alex Ferguson gyakran panaszkodott az éneklés hiányára és az alacsony zajszintre ezért az új felső nyugati lelátó üléseit éneklő területnek alakították ki, hogy megpróbálják a régi napok hangulatát visszahozni. Jelenleg a stadion befogadóképessége körülbelül 68000 fős, viszont a közeli tervekben szerepel az északkeleti és az északnyugati sarok beépítése, ami után 75000 fősre duzzad a befogadóképesség. A Manchester hosszú távú terve, hogy újjáépíti a déli lelátót az északihoz hasonlóra, és akkor mintegy 90000-re nőne a befogadóképesség.
A stadion körüli elkerített területek miatt a csapat több bővítést nem tervez. A közeli HÉV-et felépítenék, de az nagyon sokba kerül a klubnak, mert az útban lévő 50 házat meg kellenbe vennie. Az Old Trafford kétségtelenül a legnagyobb és leghíresebb sportpályák egyike a világon. Az Álmok Színháza a legnagyobb sportkomplexum Nagy-Britanniában és méltó otthona a világ leghíresebb és egyik legjobb csapatának. |
Központi alagút
A stadionon belülről látható a South Stand-en elhelyezkedő híres Centre Tunnel. A Centre Tunnel része volt az 1910-ben épített eredeti stadionnak és ez az egyetlen rész, ami túlélte az 1941-es légibombázást. A Tunnel meredeken ereszkedik a pálya felé, így nehéz lesétálni rajta. Azt mondják, hogy ez az oka annak, hogy a játékosok kocogva jönnek ki a pályára. Az összes híres játékos az angol futball történetében végighaladt az alagúton, amíg 1993-ban be nem zárták. Habár az alagutat történelmi okok miatt megtartották. Az edzők, cserejátékosok és csapatorvosok helye a Center Tunnel fölött van. Ez a hely sokkal inkább kedvelt a réginél, mert innen sokkal jobban látható a pálya. |
Irányító terem
A meccsnapokon ez a helyég a stadion irányítóterme. Innen irányítanak minden biztonsági intézkedést. A teremben megtalálható 16 televízió, amely 13 kamerához van kapcsolva (4 a stadionon kívül, 9 a stadionon belül). Egy tv egy kézi kamerához van kapcsolva, amit a meccs közbeni együttéléshez használnak. Az összes kamera videó felvevőhöz van kapcsolva, és mindegyikkel egyénekre közelíthetünk a lelátón. A mérkőzés felvételeit is itt készítik és adják tovább. A komplett videó felszerelésen kívül, itt található meg a "forgókereszt irányító egység". Ez egy komputer, ami a forgókereszthez van kapcsolva, és ezzel tudják mérni a nézőket, akik belépnek a stadionba a mérkőzések napján. Ez az információ a stadion különböző részeire van lebontva, így a rendőrség és a rendezők tudják, hogy milyen gyorsan telik meg a stadion és pontosan hány néző van az egyes szektorokban. A stadion elektronikus kapukkal van körülvéve, ami automatikusan nyitható az irányítóterem személyzete révén, ezzel biztosítva a stadion biztonságos kiürítését. Minden eszközt a meccs napján tesztelnek, mielőtt a nézőket beengedik a stadionba. A meccsnapokon az irányítóterem a tevékenységek központja. A rendőrségi személyzet beleértve a területi parancsnokot (Ground Commander), aki mindig a főellenőr, két tiszt kétirányú rádiókapcsolatban áll az összes stadionon kívül és belül lévő rendőrtiszttel, és egy tiszt, aki a forgókereszt irányító egységet figyeli. A Manchester United személyzete aki szintén itt dolgozik a stadion biztonsági tiszt, a tűzbiztonsági tiszt és egy klubhivatalnok. A nézőtéren ezen kívül még 20 orvos és nővér van a meccsnapokon, a stadion különböző pontjain. A klub rendfenntartókat alkalmaz, ezzel csökkentve a szükséges rendőrök számát. Habár mindig van rendőri jelenlét az Old Traffordon, de a rendfenntartóknak nincs joguk letartóztatni. A rendőrtisztek száma a stadionban a mérkőzéstől függ. Minden mérkőzést egy háromfokozatú biztonsági kategóriába sorolnak. Az olyan csapatokat, mint a Liverpool és a Leeds a C kategóriába sorolták, és ezeken a mérkőzéseken magas fokú biztonsági intézkedések és nagy létszámú rendőri jelenlét szükséges. Az olyan csapatok, mint a Coventry a B kategóriába kerültek, alacsonyabb fokú biztonsági intézkedések és rendőri jelenlét szükséges. Az olyan csapatok, mint a Wimbledon az A kategóriába vannak, ezeken a meccseken sokkal több a rendfenntartó, mint a rendőrtiszt. |
Öltözők
A csapat öltözője elég nagy ahhoz, hogy 22 játékost befogadjon, ami szükséges a nemzetközi meccseken. A felszereltség lenyűgöző, egy gyógyfürdő medence, 2 fürdő, 6 zuhanyzó és WC, és egy bemelegítő szoba. Az öltöző videóval is fel van szerelve, ami hasznos a csapat taktikai elemzésében. A csapat szerelése a Kit Manager feladata. Az ő dolga nyilvántartani minden játékos szokásait, pl., hogy ki szeret hosszú vagy rövid ujjú mezben játszani, vagy kinek van szüksége tiszta mezre a félidőben. A Kit Manager ezen kívül felelős azért, hogy a megfelelő mezeket vigyék az idegenbeli meccsekre. A vendég csapat öltözője nem olyan lenyűgöző, mint a United öltözője, itt nem található gyógyfürdő medence vagy bemelegítő szoba. Ez azért van, mert a vendég csapat csak egy órával a kezdés előtt érkezik a stadionba és a meccs után hamar távozik. Van még egy szintén teljesen felszerelt orvosi szoba közel az öltözőkhöz. Ezt a szobát általában csak a meccsnapokon használják, a legtöbb kezelést a The Cliff Training Ground-on végzik (most már Carrington). |
Múzeum
Az új Manchester United múzeum 1998 áprilisában nyílt meg, és felöleli a klub történelmét 1878-től napjainkig. A három emeleten minden megtalálható, amit a klubról tudni lehet, beleértve a Hírességek Csarnokát (Hall Of Fame), az elkápráztató Trófea Termet (Trophy Room). Sok kiállítási tárgy korábban sohasem volt látható. A látogatók kiválaszthatják a saját Manchester United álomcsapatukat, böngészhetnek a klub hivatalos honlapján és virtuális utazást tehetnek a stadionban. Van egy kommentátori helység, ahol te magad, saját stílusban kommentálhatod a klasszikus United gólokat. |
North Stand
1995. március 17-én a Manchester United elnöke Martin Edwards bejelentette a "Manchester United történetének legnagyobb, legdrágább és legambiciózusabb fejlesztését". Ez az új háromszintes North Stand, amit 25.110 néző befogadására terveztek. Az ára 19 millió font, 400 tonna acélt használtak fel az építéshez, és jellegzetessége, hogy a legnagyobb konzolos tetőtartó szerkezete van Európában. A második szinten 31 magánpáholy található, melyeket "Sky Boxes"-nak hívnak. A lelátó az 1995/96-os szezon folyamán fokozatosan nyílt meg, hivatalosan 1996 elején adták át. Ezzel a lelátóval az Old Trafford befogadóképessége 55.000 néző fölé emelkedett, amivel Nagy-Britannia legnagyobb klub stadionjává vált. Az Old Traffordon 5 mérkőzést rendeztek az 1996-os EB-n - a második legtöbb mérkőzésszám a Webley után -, beleértve a Francia-Csehország elődöntőt. A North Stand-en található meg az igazi Red Cafe, amely a hét minden napján déltől este 11 óráig széles menüvel várja látogatóit. |
A pálya
Az Old Trafford kitűnő füves pályával büszkélkedhet, melynek mérete 116x76 yard. Különböző fűmagok keverékét használják beleértve a Kentacky Blue Grass nevű amerikai fűmagot, ami ideális a futballmérkőzésekhez és kevés napfényt igényel - ami gyakran probléma a stadionokban. A South Stand, North Stand és Stretford End tetőszerkezetébe átlátszó paneleket építettek, ezzel biztosították, hogy a kevés napfény többé nem probléma az Old Traffordon. A füvet hetente háromszor vágják áprilistól novemberig, és hetente egyszer, novembertől márciusig. A pályaalkalmazottak ténylegesen nyolc mérföldet tesznek meg, amíg levágják a füvet. A pályának kitűnő csatornarendszere van, a közepén 9 inch-csel magasabb, mint a széleinél. Az öntözőrendszer percenként 55 gallon vizet szór a pályára, és tartályokkal van felszerelve, hogy összegyűjtse a pályáról elvezetett vizet, így a nagy része visszaforgatható. 23 mérföldnyi műanyagcső biztosítja az első osztályú talaj alatti melegítő rendszert, ami 10 inch-csel a pályaszint alatt van. Ez, a kiváló csatornarendszerrel együtt azt eredményezi, hogy nem kell mérkőzést elhalasztani a rossz időjárás miatt. 1994-ben új kapukat és hálót telepítettek a pályára. Hogy megvédjék a pályát az Old Traffordot csak ritkán használják edzésre vagy a tartalékcsapat mérkőzéseire. A Cliff-et (most már Carrington) használják edzésre, a tartalékcsapat pedig a Bury pályáján, a Gigg Lane-en játssza mérkőzéseit az utóbbi években. Azért van kivétel, az európai csapatoknak engedélyezték, hogy a meccs előtti napon egy órát edzenek az Old Traffordon. Az Old Trafford pályájának minőségét 1995-ben ismerték el, amikor Keith Kent pályakarbantartó és csapata átvehette a Premier League Groundsman of the Year díjat. |
(manutdworld.com) |